Advert

4 KOLDAN FINDIK ALIMI

4 KOLDAN FINDIK ALIMI
4 KOLDAN FINDIK ALIMI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), serbest piyasa, Fiskobirlik ve Tarım Kredi’nin 4 koldan fındık alacağını belirterek, “Her koldan fındık alımının yapılacak olması üreticilerimiz açısından da sevindirici.” dedi.

TMO’nun 24 Ağustos itibariyle sahil kesimde fındık alımına başlayacağını aktaran Soydan, taban fiyatın 22 lira olduğunu hatırlatarak, üreticilerin fındıklarını pazara birden indirmemesi halinde fiyatların yükselebileceğini söyledi.

“11 merkezde alım yapılacak”

‘TMO, önceki alım yerleri hazır olduğu için 24 Ağustos itibariyle Altınordu, Ünye ve Fatsa gibi sahil kesimdeki depolarında alımlara başlayacak’ diyen Soydan, şunları kaydetti; “Daha sonra ise Kabataş, Kumru, Gölköy, Korgan, Akkuş, İkizce, Ulubey’in yanı sıra Perşembe’de alımlar yapılacak. Şuan için alım şartları açıklanmadı. Birkaç gün içerisinde kriterler açıklanacak. Önceki yıllardan alım kriterleri belliydi. Üreticilerimiz alım kriterlerini bildiği için fındığını buna göre hazırlayacak. Fındıkta bu yıl yüksek randıman bekliyoruz. Her bir randıman fiyata katkı demek. O yüzden fındığımızın kuruması ve kalitesini koruması gerekiyor.”

 “Fındığın değeri iyice anlaşıldı”

Hem serbest piyasa, hem de TMO, Fiskobirlik ve Tarım Kredi’nin alım yapacak olmasının serbest piyasadaki fiyata olumlu yansıyabileceğini aktaran Soydan; “Üreticinin fındığını birden çok yere verebilme imkanı bir güzelliktir. TMO, serbest piyasa, Fiskobirlik ve Tarım Kredi fındık alımı yapacak. Uzun yıllardan beri böyle bir tabloyla karşılaşmadık. Yıllardır da bu kadar alıcı olmasını özlemişiz. Her koldan fındık alımının yapılacak olması üreticilerimiz açısından da sevindirici. Hem alıcılar fındığın değerini gördü hem de üretici mahsulünün değerini daha da anladı.” dedi.

“Fiyat yükselebilir”

‘Serbest piyasanın fiyatta algı yaratıp, spekülasyon yaptığı yılları biliyoruz. Bunun karşısında TMO’nun alım kararını açıklaması devletin ben fındıkta varım demesidir’ diyen Soydan, sözlerini şöyle noktaladı; “Serbest piyasa da devletin fındıkta olduğunu görünce fiyatını TMO ile bir tuttu. TMO’nun fındıkta bir regülatörlük görevi üstlenmesi çok önemli oldu. TMO’nun aldığı bir taban fiyattır. İlerleyen günlerde fındık fiyatının daha yukarılara çıkacağını biliyoruz. Ancak üreticilerimiz de fındığını pazara hemen indirmemeli.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI