"22 LİRA KURTARMIYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Yüksek Mühendisi Haluk Şensoy, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 30 Nisan 2021 tarihine kadar alımlara devam etmesinin olumlu olmasına karşın 22 liralık fiyatın revize edilmeyecek olmasının yanlış olduğunu söyledi.

 

TMO'nun 22 liradan alım yapmasının ardından serbest piyasada 26 lirayı gören fındık fiyatının 21 liraya kadar gerilediğini hatırlatan Şensoy, her şeyin fiyatının 2 katına çıktığı bir ortamda fındık fiyatının sabit kalmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

"Fiyat yetersiz"

Sadece fındık fiyatının yerinde saydığını aktaran Şensoy, "Türkiye'de her şey pahallanmışken, ekmek, bulgur, domates, benzin her şey zamlanmış, dolar artmışken TMO'nun fındık alımlarına 22 liradan devam etmesi yanlıştır. Alımlara devam etmesi olumludur. Ancak bu noktada fiyatın revize edilmesi gerekiyordu. Bu noktada TMO'nun alımlarının da bir anlamı kalmıyor. Çünkü fiyat düşük. 1 kg. fındık için 22 lira günümüz şartlarında yetersiz." dedi.

"Fiyat revize edilmezse üretici kaybeder"

TMO'nun fındık fiyatını revize etmeyecek olmasına tepki gösteren Şensoy; "Yapılan üreticiyi açlığa mahkum etmek değil midir? Tefecinin eline düşürmek değil midir? Bunun açıklaması olmaz. Ayçiçek yağı bu süreçte 40 liradan 70 liraya çıkmışken, fındık fiyatı ise serbest piyasada 26 liradan 21 liraya geriledi. Bu üretici ne yapsın! Fındık tabelada 22 lira yazarken, TMO'nun aynı fiyattan fındık alması da ne demektir! TMO, fındığın 22 liradan da aşağıya düşmemesi için uğraşıyor. Ancak üreticiyi artık 22 lira kurtarmıyor. Fiyat revizesi olmazsa olmazdı. Ülkede yüzde 50 devalüasyon olmuşken, TMO'nun aynı fiyattan fındık alımlarına devam etmesi olmadı."

Elinde fındık olan üreticilerin biraz daha sabretmesini isteyen Şensoy, eninde sonunda fındık fiyatının yükseleceğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİNİK YÜZÜCÜDEN 5 MADALYALI BAŞLANGIÇ!
MİNİK YÜZÜCÜDEN 5 MADALYALI BAŞLANGIÇ!
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ
52 ORDUSPOR İLE FATSA YENİŞEMEDİ